Koronavirus pandemiyasının daşınmaz əmlak bazarına...
Hazırda bütün dünyada koronavirus pandemiyası, karantin vəziyyəti və maliyyə böhranı hamını ehtiyyatlı olmağa vadar edib. O cümlədən, fərdlər, iş adamları, investorlar, müəssisələr və həmçinin dövlət qurumları ehtiyatlı qərarlar qəbul edirlər. Hazırkı durum gözlənilən olmadığından və proqnoza sığmayan bir dövrdə baş verdiyindən hamını çətin duruma salıb. Kiçik və mikrobiznes tam dayanıqsız vəziyyətdə, iri biznes qurumlarının bir çoxu isə fəaliyyətini tam və ya qismən dondurub.  Bu problem daşınmaz əmlak bazarından da yan keçməyib. Tikinti şirkətləri yarı gücünə işləyir, əmlakçılar evlərə çəkiliblər, qiymətləndiricilər gözləmə mövqeyindədirlər, banklar və sığortaçılar da vəziyyətdən çıxış yolları axtarmaqdadırlar.
Adətən ölkənin daşınmaz əmlak bazarında alıcılar əsasən investorlar və fərdlər olub ki, onlar da müxtəlif səbəblərdən bazarı tərk ediblər. Hazırda bazarda yaranmış vəziyyət investorları gözləmə mövqeyinə çəkilməyə sövq edib. Onlar əmlakı təmir edib yenidən satmaq, icarəyə vermək kimi problemlərlə üzləşdiklərindən bazardan hələlik çıxıblar. Digər qrup alıcılar isə gəlirlərin azalmasından, iş yerlərini itirəcəkləri qorxusundan bazara girməyə ehtiyat edirlər.
Tikinti şirkətlərinin də vəziyyəti heç də ürəkaçan deyil. İşçilərin davamiyyəti natamamdır, maliyyə resursları da məhdudlaşır. Bu baxımdan bir müddətdən sonra, bəlkə də, karantindən sonra tikinti ilə məşğul olan kiçik iş adamları əllərində olan natamam və satılması mümkün olan obyektləri dəyər-dəyməzinə satıb ya bazardan tam çıxmağa üstünlük verəcək və ya da maliyyə problemlərini müvəqqəti həll edərək layihələrini axıra çatdırmaq istəyində olacaqlar. Bununla da daşınmaz əmlak bazarına bu müddətdə investisiya axınının azalacağı proqnozlaşdırılır.
Ümumiyyətlə ötən müddət ərzində, pandemiya dövründə daşınmaz əmlak bazarında müxtəlif trendlər müşahidə edildi. Pandemiyanın ilk aylarında (yanvar və fevral aylarında), hələ bizim ölkədə pandemiyanın təsirləri hiss edilməyəndə, lakin neft birjalarında qiymət trendi azalan xətlə hərəkət edəndə, bir çox ehtiyyatlı insanlar əllərində olan manatın dəyərini saxlamaq üçün daşınmaz əmlak bazarına yatırdılar və o vaxt daşınmaz əmlaka qiymət trendi yuxarı hərəkət edirdi. Sonrakı aylarda isə trend mart ayında stabilləşsə də, aprel ayında isə qiymətlər tədricən aşağı hərəkət etməyə başlayıb. Yaranmış vəziyyət uzun müddətli olsa, digər ölkələrdə olduğu kimi, bizim də daşınmaz əmlak bazarı iştirakçılrı distant əqdlərə keçəcəklər.
Ehtimallar
Hazırkı durumda daşınmz əmlak bazarına proqnoz vermək üçün bir çox faktorları nəzərə almaq lazımdır, o cümlədən neft qiymətləri və bazara dövlət dəstəyini. Bir neçə variantın üzərində dayanmaq olar: böhran, orta, neqativ bazar.
I - hazırkı karantin yay aylarına qədər davam etsə, neft qiymətləri isə aşağı səviyyədə (25-30 $/barrel) qalsa, qiymətlərin əhəmiyyətli dərəcədə düşməsi (20-25%) qaçılmaz olacaq.
II - karantin may ayında bizim ölkədə və bir çox inkişaf etmiş ölkələrdə başa çatır, neft birjalarında qiymətlər büdcədə nəzərdə tutulan səviyyəyə yaxın olur və bohrandan zərər çəkmiş sahələrə əhəmiyyətli dövlət dəstəyi olursa, qiymətlər sabit qalır və ilin sonuna 5-6% artım ola bilər.
III - karantin qısamüddətli olur, nef qiymətləri aşağı olur, tikintiyə dövlət dəstəyi qismən göstərilir və ilkin bazarda qiymətlər nisbətən aşağı düşür (10% ətrafında) və ardınca müəyyən gecikmələrlə təkrar bazarda da qiymətlər eyni ssenari ilə hərəkət edir.

Влияние пандемии коронавируса на рынок...
В настоящее время пандемия коронавируса, ситуация с карантином и финансовый кризис во всем мире заставили всех насторожиться. В частности, взвешенные решения принимают частные лица, предприниматели, инвесторы, предприятия, а также государственные органы. Нынешняя ситуация поставила всех в сложную ситуацию, потому что она не ожидалась и случилась в период, не укладывавшийся в прогноз. Малый и микробизнес находится в совершенно нестабильном положении, а многие крупные бизнес-организации полностью или частично заморозили свою деятельность. Эта проблема не обошла стороной и рынок недвижимости. Строительные компании работают вполсилы, риелторы разъехались по домам, оценщики в ожидании, банки и страховщики тоже ищут выход из ситуации.
Обычно покупателями на рынке недвижимости страны были в основном инвесторы и физические лица, покинувшие рынок по разным причинам. Текущая ситуация на рынке побудила инвесторов занять выжидательную позицию. В настоящее время они вне рынка, поскольку сталкиваются с такими проблемами, как ремонт собственности, ее перепродажа и сдача в аренду. Другие группы покупателей боятся выходить на рынок из-за снижения доходов и боязни потерять работу.
Совсем не обнадеживает положение строительных компаний. Явка сотрудников неполная, а финансовые ресурсы ограничены. С этой точки зрения, через какое-то время, возможно, после карантина, мелкие предприниматели, занимающиеся строительством, будут продавать имеющиеся у них незавершенные и продаваемые объекты и предпочтут полностью уйти с рынка, либо будут готовы завершить свои проекты, временно решив свои финансовые проблемы. При этом прогнозируется снижение инвестиционного потока на рынок недвижимости в этот период.
В целом за прошедший период, во время пандемии, на рынке недвижимости наблюдались различные тенденции. В первые месяцы пандемии (январь и февраль), когда в нашей стране еще не ощущались последствия пандемии, но ценовой тренд на нефтяных биржах двигался в нисходящем направлении, многие осторожные люди инвестировали в недвижимость. рынка для поддержания стоимости маната в своих руках, а в это время двигался тренд цен на недвижимость вверх. В последующие месяцы в марте тенденция стабилизировалась, но в апреле цены начали постепенно двигаться вниз. Если ситуация будет долгосрочной, как в других странах, наши участники рынка недвижимости перейдут на дистанционные сделки.
Вероятности
Чтобы спрогнозировать рынок недвижимости в текущей ситуации, необходимо учитывать множество факторов, в том числе цены на нефть и государственную поддержку рынка. Можно рассмотреть несколько вариантов: кризис, средний, отрицательный рынок.
I - если нынешний карантин продлится до летних месяцев, а цены на нефть останутся на низком уровне (25-30 долл./барр.), существенное падение цен (20-25%) будет неизбежным.
II - в мае в нашей стране и во многих развитых странах заканчивается карантин, цены на нефтяных биржах близки к бюджетному уровню, и при существенной государственной поддержке регионов, пострадавших от кризиса, цены останутся стабильными и к концу года может увеличиться на 5-6%.
III - карантин кратковременный, цены на суда низкие, государственная поддержка строительства оказывается частично, цены на первичном рынке относительно низкие (около 10%), затем такой же сценарий на вторичном рынке с некоторыми задержками.