Azərbaycanda Qiymətləndiricilər Palatasının...
Milli Məclisə təqdim edilən qiymətləndirmə fəaliyyəti barədə yeni qanun layihəsində Azərbaycanda Qiymətləndiricilər Palatasının yaradılması məsələsi də öz əksini tapıb.
Bu barədə "Report"a müsahibəsində Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyətinin (AQC) yeni təyin olunmuş sədri Vüqar Oruc deyib.
O, palatanın yaradılmasının zəruriliyindən danışıb:
"2008-ci ilə qədər Azərbaycanda qiymətləndirmə sahəsində lisenziya verilməsi [Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi tərəfindən] qüvvədə olub. Hər şirkət məhz lisenziyalaşmadan sonra fəaliyyətə başlayıb. Sonra lisenziyalaşma ləğv olundu və sertifikatlaşma imtahanları keçirərək bu sahədə ayrı-ayrı şəxs və ya şirkətlərin fəaliyyətini tənzimlədik. Bu, bir tərəfdən poizitiv məsələ idi. Bazar müstəqilləşdi, fəaliyyətin genişlənməsi, bu sahənin daha da inkifaşı baş verdi. Digər tərəfdən çox ciddi nöqsanların meydana çıxmasına səbəb oldu. Hər hansı qurum tərəfindən qiymətləndirmə fəaliyyəti inzibati qaydada tənzimlənmədiyinə görə, ayrı-ayrı neqativ hadisələrin meydana gəlməsi ilə qarşılaşdıq. Birincisi, bu sahədə şirkətlərin sayı artdı və onların içində beynəlxalq qiymətləndirmə standartlarına əməl etməyən, ayrı-ayrı biznes maraqlarını təmsil edən, qiymətləndirici şirkətləri gözdən salan şirkətlər də var. Bunlara qarşı cəmiyyət olaraq hansısa tədbir görmək imkanlarımız yox idi. Cəmiyyət yalnız tövsiyyə vermək yaxud hansısa müraicət ünvanlamaq hüququna malikdir. Düşünürdük ki, bunu aradan qaldırmaq üçün hansısa inzibati qurum lazımdır ki, ölkədə qiymətləndirmə bazarını tənzimləsin. Bu istiqamətdə dəfələrlə Milli Məclisə müraciət ünvanlamışdıq. Ümumilikdə qiymətləndirmə fəaliyyəti barədə qanunun təkmilləşdirilməsi üçün müraciətlər etmişdik".
AQC-nin rəhbəri bildirib ki, qanun layihəsinin Milli Məclisin yaz sessiyasında ilk oxunuşu gözlənilir:
"Düşünürəm ki, bu il ərzində qanun qəbul ediləcək. Yəqin ki, obyektiv, işlək və qiymətləndirmə bazarını tənzimləmək imkanlarına malik yeni bir qanun qəbul olunacaq. Bu qanundan gözləntilərimiz böyükdür. Qeyri-peşəkarların bazardan uzaqlaşdırılması, bazarın tənzimlənməsi və qiymətləndirici nüfuzunun daha da yüksəldilməsini təmin etmək istiqamətində çox ciddi tədbirlərin görülməsinə ümid edirik. Hesab edirik ki, Qiymətləndiricilər Palatası yaranarsa, bu istiqamətdə ciddi şəkildə obyektiv nəzarətin, əlaqələndirmənin və koordinasiyanın həyata keçirilməsini təmin etmək olacaq. O zaman artıq peşəkar şirkətlər üçün yeni üfüqlər açılacaq ki, onlar bazarda olan özbaşnalıqdan bu günə qədər çəkdiyi zərərləri kompensasiya etsin. Ümid edirik ki, palatının yaranması işini peşəkara həvalə edilməsi, bazarda stabillyin bərpası, özbaşnalığın aradan qaldırılması istiqamətində ciddi addımlarla nəticələnəcək".
V. Oruc palata və cəmiyyətin paralel fəaliyyət göstərəcəklərini qeyd edib:
"Çox adam fikirləşir ki, palata yaransa, cəmiyyətə ehtiyac qalmır. Amma belə deyil. Məsələn, Azərbaycanda Dövlət Turizm Agentliyi və Azərbaycan Turizm Assosiasiyası var. Assosiasiya ictimai fəaliyyətlə məşğuldur. Amma agentlik bu istiqamətin inzibati qaydada idarəedilməsi və tənzimlənməsi ilə məşğuldur. Palata yarandıqdan sonra inzibati istiqamətdə, AQC isə bu peşənin daha da inkişafı, yeniliklərin, standartların tətbiqi, qiymətləndiricilərin əlaqələndirilməsi istiqamətində fəaliyyət göstərəcək. Bu iki qurumun işi bir birinə zidd deyil, yardımçı olacaq".

Establishment of the Chamber of Appraisers in Azerbaijan...
The issue of establishing the Chamber of Appraisers in Azerbaijan was also reflected in the new draft law on appraisal activity submitted to the Milli Majlis.
Vugar Oruj, the newly appointed chairman of the Azerbaijan Appraisal Society (AQC), said this in an interview to "Report".
He spoke about the necessity of creating the chamber:
"Until 2008, licensing in the field of appraisal was valid in Azerbaijan [by the State Committee for Real Estate Affairs]. Each company started operating only after licensing. Then licensing was canceled and we regulated the activities of individual persons or companies in this field by holding certification exams. , on the one hand, was a positive issue. The market became independent, the expansion of activity, further development of this field took place. On the other hand, it led to the emergence of very serious shortcomings. Since the assessment activity was not administratively regulated by any institution, with the occurrence of separate negative events First, the number of companies in this field has increased, and among them there are companies that do not follow international valuation standards, represent separate business interests, and discredit valuation companies. We as a society did not have the ability to take any action against them. has the right to make a request or to address any request. We thought that to overcome this, some administrative body is needed to regulate the appraisal market in the country. We have addressed the Milli Majlis many times in this direction. In general, we have applied for the improvement of the law on assessment activities".
The head of the AQC said that the draft law is expected to be read for the first time in the spring session of the Milli Majlis:
"I think that a law will be adopted during this year. Probably, a new law will be adopted that is objective, functional and capable of regulating the evaluation market. We have high expectations from this law. It will ensure the removal of non-professionals from the market, the regulation of the market, and the further improvement of the evaluator's reputation. We hope that very serious measures will be taken in this direction. We believe that if the Chamber of Appraisers is created, it will be possible to ensure the implementation of objective control, coordination and coordination in this direction. Then new horizons will be opened for professional companies, which will change from being independent in the market to today. compensate for the losses he incurred. We hope that the establishment of the chamber will result in serious steps in the direction of entrusting the work to a professional, restoring stability in the market, and eliminating arbitrariness."
V. Oruj noted that the chamber and society will work in parallel:
"Many people think that if a chamber is created, there is no need for society. But this is not the case. For example, Azerbaijan has the State Tourism Agency and the Azerbaijan Tourism Association. The association is engaged in social activities. But the agency is engaged in the administrative management and regulation of this area. After the establishment of the chamber, the administrative in the direction, and the AQC will work in the direction of further development of this profession, application of innovations, standards, coordination of evaluators. The work of these two institutions will not contradict each other, but will be helpful."