Qarabağda bərpa-quruculuq işlərinin genişlənməsi...
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa-quruculuq işlərinin genişlənməsi Azərbaycanın daşınmaz əmlak bazarında canlanmaya səbəb olacaq.
Bu barədə Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyətinin (AQC) sədri Vüqar Oruc bildirib.
O, Qarabağda görülən işlərin bazar üçün ciddi stimul olduğunu deyib:
"Həmin ərazilərə investisiya qoyuluşu ölkədə iqtisadi vəziyyəti yaxşılaşdırır, iqtisadi inkişaf üçün stimul yaradır. Hansı ölkədə iqtisadi inkişafa istiqamətlənmiş fəaliyyət varsa, orada daşınmaz əmlakın qiymətində canlanma müşahidə edilir. Azərbaycanın son 30 illik inkişaf tarixinə nəzər salsaq, görərik ki, hansı dövrlərdə ölkədə neft gəlirləri və ya müəyyən iqtisadi layihələr hesabına iqtisadi inkişaf işartıları görülübsə, həmin dövrlərdə daşınmaz əmlakın qiyməti digər dövrlərə nisbətən daha yüksək olub. Hazırda Qarabağda infrastrukturun bərpası istiqamətində çox ciddi işlər gedir, həm yerli, həm xarici şirkətlər tərəfindən investisiya layihələri həyata keçirilir. Bu, həmin ərazilərdə və respublikanın digər bölgələrində daşınmaz əmlak bazarında canlanma prosesinin başlanğıcı üçün hərəkətverici qüvvə ola bilər. Həmin işlərin aparılmasına yeni başlanılıb və biz bu işlərin təsirini birbaşa gündəlik həyatımızda hiss etmirik. Amma həmin ərazilərdə investisiya yatırımı istiqamətində fəaliyyət daha da güclənsə, bu, daşınmaz əmlakın qiymətində çox ciddi yüksəlişin yaranması üçün stimul ola bilər. Bu baxımdan hazırda Azərbaycanın bölgələrində, o cümlədən azad edilmiş ərazilərdə baş verən yeniliklər daşınmaz əmlak bazarı ilə birbaşa bağlıdır və bazarda canlanmanın baş verməsi üçün çox ciddi stimul rolunu oynaya bilər".
V.Oruc Qarabağda görülən işlərin daşınmaz əmlakın kirayə qiymətlərini də artıracağını deyib:
"Hər hansı ərazidə infrastrukturun bərpa edilməsi işçi qüvvəsi və texnika hesabına baş verir. Bu isə həmin ərazilərə yaxın yerlərdə evlərin kirayə qiymətinin və texnikaların icarə qiymətinin yüksəlməsinə gətirib çıxarır. Hazırda tikinti texnikalarının qiyməti 25-30 % artıb. İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizə yeni işçi qüvvəsinin cəlb edilməsi, həmin ərazilərdə işgüzar mühitin yaradılması və infrastrukturun bərpası istiqamətində addımların atılması ətraf ərazilərdə kirayə qiymətlərinin artmasına səbəb olacaq. Hazırda həmin işçi qüvvəsinin regionlarda yaşayışı üçün dövlət tərəfindən müəyyən təminat yaradılıb. Amma bu proses daha geniş miqyas aldığı zaman bunun kirayə qiymətlərində əksini tapmasının şahidi olacağıq".
Eyni zamanda, ekspertin fikrincə, dünyada ərzaq böhranı, devalvasiya və digər iqtisadi problemlər var:"Bu problemlər daşınmaz əmlak bazarında ehtimal olunan canlanmanı kompensasiya edə bilər. Sadalanan iqtisadi problemlər olmasa idi, daşınmaz əmlak bazarında canlanma daha qabarıq şəkildə özünü büruzə verərdi və daha geniş miqyaslı olardı", - deyə AQC-nin sədri əlavə edib.

The expansion of reconstruction works in...
The expansion of restoration and construction works in the territories freed from occupation will lead to revival in the real estate market of Azerbaijan.
Vugar Oruj, Chairman of the Azerbaijan Appraisal Society (AQC), said this in his statement to "Report".
He said that the work done in Karabakh is a serious incentive for the market.
"Investment in those areas improves the economic situation in the country and creates an incentive for economic development. In any country where there is an activity aimed at economic development, there is a revival in the price of real estate. If we look at the history of Azerbaijan's development over the last 30 years, we will see that in the periods in which there were signs of economic development due to oil revenues or certain economic projects, real estate prices were higher in those periods than in other periods. Currently, very serious work is being done in the direction of infrastructure restoration in Karabakh, and investment projects are being implemented by both local and foreign companies. This can be a driving force for the beginning of the revival process in the real estate market in those areas and other regions of the republic. These works have just started and we do not feel the impact of these works directly in our daily life. But if the activity in the direction of investment in those areas becomes stronger, this can be an incentive for a very serious increase in the price of real estate. From this point of view, the innovations currently taking place in the regions of Azerbaijan, including the liberated areas, are directly related to the real estate market and can play the role of a very serious stimulus for the revival of the market."
V. Oruj said that the works done in Karabakh will increase the rent prices of real estate.
"Infrastructure restoration in any area takes place at the expense of manpower and equipment. This leads to an increase in the rental price of houses and the rental price of equipment in places close to those areas. Currently, the price of construction equipment has increased by 25-30%. Attracting a new labor force to our liberated areas, creating a business environment in those areas and taking steps to restore infrastructure will lead to an increase in rent prices in the surrounding areas. At present, the state has created certain guarantees for the living of that labor force in the regions. But when this process takes a larger scale, we will witness that it will be reflected in the rent prices."
At the same time, according to the expert, there is a food crisis, devaluation and other economic problems in the world: "These problems can compensate for the possible revival in the real estate market. If it were not for the listed economic problems, the revival in the real estate market would be more pronounced and more extensive. it would be," added the chairman of the AQC.