AQC Türkiyə qiymətləndiriciləri ilə Memorandum imzalayacaq...
Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyəti (AQC) sədrinin Türkiyə üzrə xüsusi təmsilçisi Mikayıl Mirzəzadə Türkiyə Qiymətləndiricilər Birliyinin sədri Yaşar Bahçeci ilə görüşüb.
Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyətinin fəaliyyəti barədə birlik sədrinə məlumat verən M.Mirzəzadə bildirib ki, təmsil etdiyi qurum Azərbaycanın ticari yönümlü ilk kollektiv ictimai birliklərindən biridir və 1999-cu ildən fəaliyyət göstərir. Bu ilin may ayında keçirilən konfransdan sonra cəmiyyətin fəaliyyətində ciddi dönüş yarandığını vurğulayan AQC sədrinin xüsusi təmsilçisi əlavə edib ki, qurum beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığa xüsusi önəm verir. O qeyd edib ki, Azərbaycanla Türkiyə arasında münasibətlər keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyub və Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyəti də Türkiyə Qiymətləndiricilər Birliyi ilə fəal əməkdaşlıq etmək niyyətindədir.
Azərbaycanlı həmkarları ilə əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edən Türkiyə Qiymətləndiricilər Birliyinin sədri Yaşar Bahçeci gələcək əməkdaşlığın perspektivlərindən bəhs edib. AQC sədri Vüqar Orucu Türkiyədə səbirsizliklə gözlədiklərini diqqətə çatdıran Y.Bahçeçi qarşıdakı aylarda özünün də Bakıya səfər edəcəyini bildirib. Onun sözlərinə görə, birgə təlimlərin keçirilməsi, qarşılıqlı fəaliyyət və təcrübə mübadiləsi qarşıda duran əsas hədəflərdən biridir. Bahçeci Azərbaycan və Türkiyə qiymətləndiriciləri arasında memorandumun imzalanacağını və bundan sonra münasibətlərin rəsmiləşəcəyini deyib. AQC sədri Vüqar Orucun gələn ay Türkiyəyə baş tutacaq səfəri çərçivəsində əməkdaşlıq sazişinin imzalanması qərara alınıb.
Xatırladaq ki, Yaşar Bahçeci Türkiyənin hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının (AKP) qurucularından biridir. Eyni zamanda “EVA Real Estate Appraisal Consultancy Inc”in İdarə Heyətinin sədridir. 2009-2019-cu illərdə Kırşehir bələdiyyə başqanı olub.
Azərbaycan Qiymətləndiricilər Cəmiyyəti (AQC) isə 54 qiymətləndirmə şirkətini özündə birləşdirir və ölkə qiymətləndiricilərinin yeganə kollektiv birliyidir. 23 ildir fəaliyyət göstərən AQC bir çox beynəlxalq təşkilatların üzvüdür və onlarla qarşılıqlı əməkdaşlıq şəraitində fəaliyyət göstərir. Quruma 20 may 2022-ci ildən iqtisadçı ekspert, “Vecon Consulting” şirkətinin təsisçisi Vüqar Oruc rəhbərlik edir.

Following the 8th Reporting and Election Conference of the Azerbaijan Society of Appraisers (AQC), held on May 3, the first meeting of the Society’s Board was convened.
AQC Chairman Vugar Oruc announced that the first post-conference meeting of the Supervisory and Audit Commission (SAC) had already taken place and that Namig Mammadov was elected as the Chairman of the Commission. The Chairman also presented the draft "Regulations Governing the Activities of AQC's Supreme Bodies," which was unanimously approved by the Board members.
Additionally, the Chairman’s decree on the new composition of AQC leadership was unanimously approved. Farid Rustamov was appointed First Deputy Chairman of AQC, while Azer Niftiyev, Nail Hashimov, and Ibrahim Guliyev were appointed Deputy Chairmen. Rufat Aliyev was named Head of the AQC Executive Office, and Orkhan Hasanov, Eldar Tahmazov, and Irada Shukyurova were appointed as Advisors to the Chairman.
During the meeting, important discussions were held regarding AQC’s future directions and several key decisions were made. It was resolved that cooperation with government institutions, international organizations, financial entities, business stakeholders, associative unions, civil society institutions, and mass media would be continued.
In recognition of the active participation of their representatives in the 8th Reporting and Election Conference, it was decided that letters of appreciation would be sent on behalf of the Board to Minister of Justice Farid Ahmadov, Chairman of the Central Bank Taleh Kazimov, Chairman of the Judicial-Legal Council Inam Karimov, and Chairman of the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) Orkhan Mammadov.